Oletko aina halunnut kesääsi vähän enemmän Ropeconia? Nyt se on mahdollista, sillä viime kesän tapaan Ropeconilla on tänä vuonna etkotapahtuma, joka kestää Ropecon-viikon maanantaista torstaihin (20. – 23.7.). Etkojen päämajana toimii jälleen Pasilan Rauhanasema, mutta etko-ohjelmaa voidaan järjestää muuallakin pääkaupunkiseudulla.
Etkoilla pyritään järjestämään matalan kynnyksen ohjelmaa, johon on lähtökohtaisesti ilmaista osallistua. Osallistumiseen ei siis tarvitse Ropecon-tapahtuman lippua. Etkoilla on oma budjettinsa, josta ohjelman tila- ja materiaalikustannukset pyritään kattamaan.
Millaista ohjelmaa etkoilla sitten on? Se määräytyy sen mukaan, mitä ohjelmaa te meille tarjoatte! Larppeja, muita pelejä, keskusteluja, hengailua, työpajoja, luonnossa liikkumista, tanssia, esityksiä – kaikki ohjelmatarjoukset ovat tervetulleita! Erityisesti toivomme aloittelijaystävällistä ohjelmaa.
Haluamme kuulla, millaista ohjelmaa haluaisit itse Ropeconin etkoilla nähdä – tai millaista ohjelmaa haluaisit etkoilla itse järjestää! Etkotiimi auttaa mieluusti ideoiden pallottelussa. Viime vuoden ohjelmatarjontaan voit tutustua täällä.
Ropeconin Discord-palvelin avataan etkoviikkoon liittyvälle keskustelulle torstaina 12.3. kello 16 – 22. Etkotiimi on paikalla vastaamassa kysymyksiin, ottamassa vastaan ideoita ja muutoinkin miettimässä yhdessä, mitä kaikkea Ropeconin etkot voisivat tänä vuonna olla. Tule mukaan, intoillaan etkoista yhdessä!