Blog Cards

Showcase blog posts in a sylish grid arrangement.

Ajankohtaista

Coniteajulkistus 2020

Ropeconin 2020 tekijätiimi eli conitea on valittu. Conitea aloitti työskentelynsä syysseminaarissa, jossa katseet suuntautuivat jo tulevaan kesään ja vuoden 2020 Ropeconiin. Coniteaan on tullut uusia vastuualueita kuten perheet, myynti ja markkinointi, erikoisohjelma sekä ropekahvila. Pääjärjestäjien tavoitteena on luoda Ropeconista yhä maagisempi tapahtuma. Ropeconista jokainen löytää jotain. Tätä tavoitetta tulee toteuttamaan conitea, jonka vastuualueet on listattu alle. […]


by admin • 5.10.2019
Ajankohtaista Ropecon Skene

Sinustako Ropecon 2021 pääjärjestäjä? Haku on auki!

Ropecon ry avaa haun Ropecon 2021 pääjärjestäjäksi. Pääjärjestäjän tehtävä on vastata Ropecon 2021 -tapahtuman tuottamisesta. Pääjärjestäjänä toimii tavallisesti yksi ihminen tai muutaman ihmisen ryhmä, joka kokoaa tapahtumaorganisaation ja vastaa kaikesta tapahtumaan liittyvästä yhdistyksen toimihenkilöinä. Pääjärjestäjät valitaan Ropecon ry:n koolle kutsumassa valintakokouksessa, jonka tuloksen Ropecon ry:n hallitus vahvistaa kokouksessaan. Halukkaat pääjärjestäjät voivat ilmoittautua sähköpostilistalle osoitteeseen aktiivit@ropecon.fi. […]


by admin • 17.9.2019
Ropecon Skene

Mitä “kävijäennätys” tarkoittaa?

Ropecon teki toista vuotta peräkkäin kävijäennätyksen. Messukeskukseen siirtymisestä seuranneet kasvaneet kulut olivat syöneet yhdistyksen taloudellisen liikkumavaran, mutta nyt kahden taloudellisesti onnistuneen vuoden jälkeen tilanne on toistaiseksi korjattu. Ropeconin kävijöistä merkittävä osa osallistuu panoksellaan tapahtuman tekemiseen, esimerkiksi vuonna 2019 yli 800 henkilöä eli 17% prosenttia kävijöistä toimi myös vapaaehtoisena työvoimana tai ohjelmanjärjestäjänä tapahtumassa.   Ropeconissa kävi […]


by admin • 20.8.2019
Ropecon

Ropecon 2019 mediassa

Joka vuosi Ropeconista julkaistaan haastatteluita, artikkeleita ja kuvia medioissa ja blogeissa. Alla poimintoja vuoden 2019 uutisartikkeleista! Bongasitko artikkelin, uutisen tai blogikirjoituksen Ropeconista 2019, jota ei löydy listalta? Voit ilmiantaa bongaukset Ropeconin viestinnälle osoitteeseen: viestinta@ropecon.fi! YLE 26.7.2019 | Ropecon kokoaa roolipelaajat ja alan ammattilaiset yhteen viikonloppuna Helsingin Messukeskukseen 26.7.2019 | Ylen aamu-tv: Yhä useampi haluaa roolipelata […]


by admin • 4.8.2019